Східниця – курортна «Мекка» Бойківщини

Східниця – відомий далеко за межами України бальнеологічний курорт, справжній оазис здоров’я, розташований у мальовничій долині серед величних Карпатських гір. Курорт пишається 38 цілющими джерелами, 17 буровими свердловинами, більше, ніж 25 джерел ще чекають на розробку. Східницькі мінеральні води не мають аналогів в Європі. Дякуючи унікальним лікувальним властивостям славнозвісної «Нафтусі», Східниця ще за радянських часів здобула славу всесоюзної здравниці та приймала щорічно десятки тисяч відпочиваючих.

Давно відійшли у минуле радянські санаторії, перетворившись на сучасні, модернізовані готелі.

Сьогодні Східниця стала престижним курортом європейського рівня з безліччю приватних лікувально-оздоровчих комплексів, вілл, міні-готелів та пансіонів з розвиненою інфраструктурою, різноманітними кафе-ресторанами, широкими можливостями оздоровлення та відпочинку.

Східниця. Мандрівка у минуле

Перша згадка про Східницю відноситься до XIV сторіччя. В давнину селище мало назву Золота Баня, за припущенням дослідників, від працюючої в селі солеварні. Сучасна назва, за однією з гипотез, пов’язана з назвою річки Східничанка, що перерізає селище. За часи свого існування Східниця пережила багато драматичних подій – війни та епідемії, спустошливі татарські напади та стихійні лиха, належала Польщі, Австро-Угорщині, відчула на собі історико-політичні колізії радянського періоду.

Європейська слава прийшла у Східницю в середині XIX cтоліття з відкриттям родовищ нафти та озокериту. І вже за кілька десятиріч селище посіло лідируюче місце з видобутку нафти в Галичині.

Відлік другого зіркового часу розпочався в 50-х рр. XX століття, коли першовідкривач Східницького родовища мінеральних вод, педагог та дослідник Омелян Стоцький почав подвижницьку боротьбу за визнання східницьких джерел лікувальними мінеральними водами, яка увінчалась успіхом лише в 70-ті, коли всі 38 відкритих вченим джерел було нарешті визнано на державному рівні.skhidnytsia

Оздоровлення в Східниці

Широкий спектр лікувальної дії цілющих джерел охоплює захворювання органів травлення та обміну речовин, нирок та сечовидних шляхів, опорно-рухового апарату, ендокринної та нервової систем. За універсальні оздоровчі властивості «Нафтуся» здобула славу «живої води».

Окрім слабомінералізованої «Нафтусі» з високим вмістом органічних речовин нафтового походження, курорт пишається мінеральними водами із вмістом заліза, унікальними лужними водами тощо.

Вживати мінеральну воду треба за призначенням лікаря холодною чи теплою в залежності від захворювання протягом, як мінімум, 3-х тижнів. Додатковим терапевтичним ефектом володіють озокеритні процедури, лікувальна фізкультура і, навіть, прогулянки на свіжому гірському повітрі.

Стисла характеристика східницьких мінеральних джерел

skhidnytsia-map
Джерело №1 (лісова зона, поблизу вілли «Золоте руно»)

За допомогою цієї гідрокарбонатно-натрієво-кальцієвої води лікують сечокам’яні хвороби, хронічні пієлонефрити та пієлоцистити, а також захворювання жовчовидільної системи.

Джерело № 1-с (вул.Зарічна, поблизу готельного комплексу «Три сини»)

Вода з підвищеним вмістом органічних речовин. Призначається при захворюваннях печінки, сечовидних шляхів, панкреатитах, пригнічує запальні процеси в організмі та сприяє вимиванню каменів та ниркового піску.

Джерело №2-с (вул. Т.Шевченка, неподалік автовокзалу)

Гідрокарбонатно-натрієва вода середньої мінералізації (за составом типу «Боржомі») позитивно впливає на відновлення кислотно-лужної рівноваги та допомагає оптимізувати кислотноутворювальну функцію шлункових залоз. Найбільш ефективна при гастритах з підвищеною кислотністю, хронічних колітах, панкреатитах, виразкових хворобах.

Джерело №3 (лісова зона при в’їзді з боку Борислава)

Слабокислотна гідрокарбонатно-кальцієва вода, що характеризується підвищеним вмістом корисних мікроелементів та запахом сірководню. Володіє сечогінною та протизапальною діями, відновлює роботу нирок та покращує кровообіг.

Джерела №№ 8,9,10 (бювет на початку вул. Т.Шевченка)

Слабомінералізовані гідрокарбонатно-кальцієві води з підвищеним вмістом марганцю, заліза, кремнієвої кислоти. Ефективні при лікуванні захворювань печінки, жовчних шляхів, а також при паталогіях сечовидних шляхів та нирок.

Джерело № 13 (поблизу готельного комплексу «Три сини»)

За допомогою цієї слабомінералізованої гідрокарбонатно-кальцієвої води з високим вмістом заліза можна покращити секреторну функцію шлункових залоз. Вода також прискорює утворення в крові еритроцитів, підвищує рівень гемоглобіну, виводить з організму радіонукліди. Рекомендується для лікування захворювань печінки, хронічних гастритів, залізонедостатньої анемії, променевої хвороби.

Джерело №15 (лісова зона поблизу санаторія «Гуцулка»)

Насичену залізом, вуглекислотою та марганцем воду призначають для лікування хронічних захворювань шлунку та виведення радіонуклідів з організму.

Джерело № 18 (вул.Котляревського поблизу готеля «Санта-Марія»)

Цій гідрокарбонатно-сульфатно-натрієвій воді властива ефективна жовчогінна дія. Рекомендується при захворюваннях печінки, нирок, жовчовидільної системи.

Джерела №№ 25,26 (лісова зона поблизу лікувально-оздоровчої бази «Зелений бір»)

Слабомінералізовані гідрокарбонатно-сульфатно-кальцієво-магнієві води. З їхньою допомогою лікують захворювання нирок, хронічні гепатити. Рекомендовані для відновлення організму після хвороби Боткіна.

Чим варто доповнити відпочинок в Східниці:

 • Завітати до ландшафтного парку Св. Пантелеймона Цілителя з дерев’яними скульптурами, верстатами-качалками для нафтовидобутку та мінеральними джерелами;
 • Оглянути кімнату-музей О.Стоцького та відреставровану церкву Свв. Петра та Павла поч. XX ст.;
 • Оцінити неймовірні краєвиди Східниці в мальовничому гірському оточенні вітряків, які виробляють електроенергію;
 • Порибалити на стрімкій гірській річці;
 • Здійснити пішохідну прогулянку або на велосипеді чио квадроциклі до наскельної фортеці “Тустань” у с. Урич;
 • Політати на повітряній кулі за допомогою Галицького Товариства Повітроплавців;
 • Придбати чудові витвори карпатських і китайських ремісників;
 • Оцінити апетитні страви карпатської кухні;
 • І гуляти, дихати, насолоджуватись – чарівна Східниця просто створена для відновлюючого здоров’я та сили релаксу у будь-яку пору року!

Зацікавлені? Запрошуємо до Східниці разом з «Відвідай»! Наш «SPA-тур у Карпати» познайомить вас з історією та пам’ятками гостинної Східниці, а також надасть можливість продегустувати її славетні мінеральні води.

(Visited 1 763 times, 2 visits today)
Поділитись з друзямиEmail this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
2 в “Східниця – курортна «Мекка» Бойківщини
 1. Люди не покупайте воду 2 с у перепродавцов.
  Вы понятие не имеете какую воду они вам продают с этого источника или с другого или из под крана и добавили туда немного соды.. сколько вообще эта вода у них стоит.. вы же не видите своими глазами что человек набрал воду именно с этого источника и именно при вас, то есть свежую? Не рискуйте своим здоровьем !!!!!
  А рассказать они вам могут что угодно им только бы деньги ваши получить а за последствия от такой вот водичьки расплачиватся вам!

  Лично видела как местный вонючий грязный алкаш который лыка не вязал набирал эту воду в бутли и относил на продажу.
  А здоров ли он и спекулянт который продает вам эту воду? соблюдали ли правила гигиены и санитарии ? Задумывались ли вы Какую заразу они вам могут продать вместе с этой водой?

  Кроме того из за таких вот спекулянтов туристы и чашку воды не могут себе набрать потому что спекулянты бутылями гребут и все им мало у них только деньги перед глазами. Только они не понимают одного что именно благодаря туристам они выживают а они этих туристов не уважают, оскарбляют у источника 2 с. Развели БАРДАК!

  И самое главное что голова рады Пиляк Иван Евгеньевич И голова Сходницких Джерел Олег Романович в курсе всего это беспредела и ничего не предпринимают.
  Поставьте охрану у этого проблемного источника и регулируйте набор воды, чтобы те кто набирает чашку шли без очереди а спекулянты пусть ночью набирают а не создают очередь и трепают нервы.
  Где порядок?Да если туристы потратил деньги на дорогу, проживание, питание и не могут выпить воды ради которой они приехали в эту Сходницу так зачем им сюда вообще ехать?
  Сходница будет пустая не будет наполнения бюджета, местному населению некому будет продать товары…
  Такая сложная ситуация с набором воды у источника 2 с портит не только нервы туристам а и репутацию вашему поселку, голове поселка и начальнику Сходницких Джерел. Люди приезжают домой делятся впечатлениями в интернете об отдыхе в Сходнице. И человек зная что такой беспредел творится у источника конечно выберет другой курорт где он без нервов может выпить воду которую ему назначил врач. Срочно примите меры !!!!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *