4 Найкрасивіші замки Львівщини, їхні легенди та привиди

Кожен замок, яка б у нього не була історія, має своїх привидів чи принаймні легенди про них. Навіть якщо це звичайнісінька вигадка для привернення уваги туристів, послухати ці байки завжди цікаво. Західна Україна багата на кам’яні фортеці минулих століть, тож згадаємо найкрасивіші, а відтак і найпопулярніші замки Львівщини.

Хочете відчути себе білою пані, мушкетером, лицарем чи королем у замках Золотої підкови? Тоді гайда з нами у мандрівку найгарнішими замками Львівщини: “Замки Львівщини + Замок Мушкетерів“!

Мушкетерський замок

Свірзький замок стоїть у Перемишлянському районі з XV століття. 1427 рік – перша письмова згадка про нього, хоча, можливо, збудований і раніше. Коли він перейшов у власність шляхтичів Свірзьких, вони його красиво оздобили, і з їхніх часів зберігся над входом викарбуваний рік 1530. Ренесансної вишуканості замку надав наступний власник Цетнер. Він замовив архітектора, який будував у Львові королівський арсенал, для оздоблення замку у Свіржі. Останній із спадкоємців-власників свірзької твердині був ботаніком, який заснував ботанічний сад у Львові і його ім’ям названо мікрорайон у Львові Цетнерівка.

Замок у Свіржі вистояв навали татар, козаків, турків та інших окупантів. Зараз він належить Спілці архітекторів України, яка займається його відновленням та промоцією.

ЯкірТут збереглися розкішні портали, ліпнина, скульптура грифона над вікном, різьблені сходи, оригінальний камін всередині та колодязь у внутрішньому дворі, який напував його мешканців у часи облог. Під землею є величезні льохи з могутніми склепіннями. До головного входу через рів перекинутий міст, колись він був підвісним. Замок збудували над ставком, звідки видніється красива панорама, особливо при заході сонця.

Поруч є ренесансний костел, який тепер служить греко-католицькій громаді. У ньому були віднайдені давні фрески та надгробок одного з нащадків Свірзьких. Також у селі є давній млин XIX століття.

Свірзький замок відомий старшому поколінню за фільмом «д’Артаньян і три мушкетери». Саме тут зазняли сцени різних місцин Франції за класикою Дюма. Молодше ж покоління кілька років поспіль тусило у Свіржі на фестивалі Woodstock Ukraine.

Крім того, замок не без привидів. За легендою, зрадливу дівчину, яка відчинила замок для ворожих військ, ті ж загарбники кинули в колодязь. Дух її не має спокою і тривожить сучасників.

Свірзький замок довший час стояв зачинений для відвідувачів, та віднедавна за попередньою узгодженістю туди можна потрапити на екскурсію. Окрім покоїв вельмож, показуватимуть і червонокнижних кажанів, які живуть у підвалах твердині. Довкола замку надзвичайно мальовничі опільські пейзажі та ростуть трьохсотлітні дуби.

Розташування: с. Свірж, Перемишлянський р-н, Львівська обл.

GPS: 49.652563, 24.432067

Офіційний сайт: https://svirzhcastle.org/

Контакти: +38(096)-721-88-68, [email protected]

Час роботи: Чт – Нд з 11:00 до 17:00 (Пн – Ср вихідний)

Біла пані з Підгорецького замку

У Підгірцях на Бродівщині розташований чи на найкрасивіший замок Львівщини, що радше схожий на палац з оборонними елементами. Тут також знімали окремі сцени фільму про д’Артаньяна і тут теж є привид жінки.

Легенда про мару білої пані, яка стогне і ввижається сторожам і навіть відвідувачам, докотилася до американського проекту «Мисливці за привидами» і вони приїжджали знімати тут свою програму. Їхнє обладнання наче зафіксувало аномальні звуки і зображення. А привид, за легендою, належить молодій дружині Жевуського, який у ревнощах живцем замурував її у стінах замку. Відтоді її дух у білому вбранні блукає покоями і просить віднайти останки і по-християнськи поховати.

Розкішний замок у Підгірцях збудував у XVII столітті італійський архітектор Андреа дель Аква. Зміцнив його велич бастіонними укріпленнями французький інженер Гійом де Боплан. Колись у розкішному палаці всі кімнати були поділені тематично і за кольорами – золота, зелена, мозаїчна, кармазинова зали. Вражають оригінальні портали з мармуру, що досі збереглися.

Час від часу у замку влаштовують виставки та концерти, але зазвичай його приміщення зачинені і волають про порятунок. Тим часом відвідувачі мають нагоду милуватися красивою спорудою замку, прогулюватися терасами і довколишньою територією, а також милуватися панорамами, які сягають аж до Пліснеського літописного городища.

Небувалу красу беруться рятувати і державні структури, і волонтери, і спонсори. Торік в замку відновили балюстраду з тильної сторони. А навпроти палацу – красивий костел св. Йосипа (1766р.). А побачити все це можна у рамках туру “Золота Підкова Львівщини“.

Розташування: с. Підгірці, Бродівський р-н, Львівська обл.

GPS: 49.943003, 24.983734

Офіційний сайт: https://pidgirci.org/castle

Контакти: [email protected]

Час роботи: Вт – Пт: 11:00 – 17:00 (каса до 16:30), Сб та Нд: 10:00 – 18:00 (каса до 17:30), Пн: вихідний.

Княжий замок в Олеську

Один з найдавніших, ще з княжих часів Олеський замок стоїть і в наш час. Гордо возвеличуючись на пагорбі, твердиня видніється ще з траси Київ-Чоп.

Перша згадка про замок сягає 1327 року, його збудував син галицько-волинського князя Юрія І Львовича. За нього часто боролися, нападали, атакували, тому неприступна фортеця, хоч і вистояла, проте зазнала суттєвих перебудов. У часи володарювання польської шляхти йому надали ренесансного шарму, перетворивши на палац для вельмож з архітектурними прикрасами і ліпленням.

В Олеському замку народився майбутній король Речі Посполитої Ян III Собеський. Як твердить легенда, в час його народження гримнув грім і мармуровий стіл, на який поклали немовля, тріснув, а повитуха оглухла. Це був знак, що на світ прийшла неабияка людина.

Замок має два крила, які об’єднує в’їзна брама. Всередині є внутрішній дворик з криницею. А навпроти входу можна піднятися на галерею, звідки видно панораму околиць. Він також був знімальним майданчиком для десятка кінофільмів.

Навпроти замку розташований костел і монастир капуцинів з красивим садом. Саме звідти начебто походить місцевий привид монаха, який блукає околицями і лякає людей. Зараз монастир використовується для зберігання експонатів. Інші сторожі розповідають про привид Адама Жолкевського, який через нещасливе кохання вкоротив собі віку.

Олеський замок не пустує: у ньому розташована багата музейна колекція з шедевральними творами мистецтва, історичними портретами, скульптурами Пінзеля. Він також є філією Львівської галереї мистецтв. В експозиції замку є давні твори, стародавні кахлі, ікони, великі батальні полотнища. Поруч є парк зі скульптурами.

Замки й існують для того, аби пам’ятати історію, а також передати відвідувачам той дух старовини й романтики. Ми пропонуємо шкільним та корпоративним групам окрім екскурсій замком влаштовувати лицарський турнір, на якому кожен зможе на чистому повітрі активно відпочити та відчути себе лицарем, мушкетером, княгинею чи графинею, а може і королем. Запрошуємо в інтерактивну мандрівку “Лицарські розваги в замках“!

Розташування:  смт. Олесько, Буський р-н, Львівська обл.

GPS: 49.968376, 24.900816

Контакти: +38-03-264-2-52-80

Час роботи: Вт – Пт: 11:00 – 17:00 (каса до 16:30), Сб та Нд: 10:00 – 18:00 (каса до 17:30), Пн: вихідний

Китайський палац у Золочівському замку

Ще один маєток Собеських стоїть у райцентрі Золочів на тернопільській трасі. Туристи, які вперше приїжджають туди, думають, що палацом є китайський павільйон, який стоїть якраз навпроти входу. Однак це додаткова оздоблювальна споруда, а сам житловий двоповерховий замок стоїть поруч. У ньому розташована музейна експозиція, адже він теж є частиною Львівської галереї мистецтв. Збереглися тут окремі портали, потайний хід, туалети XVIII століття та первісна система каналізації.

Золочівський замок збудував у XVII столітті батько того ж Яна III Собеського, майбутнього короля Речі Посполитої, як оборонну фортецю, тому він зміцнений могутніми валами, равеліном і бастіонами. Спереду – рів, через який перекинутий міст, і в’їзна брама. Вишуканого шарму додав замку власне король, збудувавши для своєї дружини Китайський палацик. Там зараз Музей східних культур.

Ще за панування Австрії у Золочівському замку була в’язниця, а в радянські часи тут квартирував НКВС, який облаштував у підвалах катівню. Сторожі часто чують дивні звуки і наче стогони з підземель. В пам’ять про замордованих жертв в сучасні часи біля замку спорудили капличку авторства скульпторки Теодозії Бриж.

У 2016 році у підземеллях замку облаштували виставку фрагментів львівських кам’яниць XV-XVI століть, скульптур та давніх ліхтарів.

На подвір’ї замку лежить велика кам’яна брила із зашифрованою криптограмою, а також отвором в якому туристи крутять пальцем і вірять, що він здійснить їхні бажання. Не втрачайте можливість загадати бажання і на власні очі побачити всю красу Львівщини у турі “Золота Підкова Львівщини + Гавареччина

Розташування: вул. Тернопільська, 4, м. Золочів, Львівська обл.

GPS: 49.801572, 24.905869

Контакти: +38 03 265 4-23-38 (Великий палац),+38 03 265 4-21-01 (Китайський палац)

Час роботи: Вт – Пт: 11:00 – 17:00 (каса до 16:00), Сб та Нд: 10:00 – 18:00 (каса до 17:00), Пн: вихідний

* * *

Запрошуємо оглянути чотири найкращі замки Львівщини в одноденній автобусній мандрівці “Замки Львівщини + Замок Мушкетерів“!

(Visited 75 768 times, 43 visits today)
Поділитись з друзямиEmail this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *