Кременець
Колишній Кремінець, одне з найгарніших міст України, що притулилося до мальовничих Кременецьких гір, було і є осередком економічного, культурного та освітнього життя на півдні Волині. Завдяки діянням Єзуїтського колегіуму (1720-1773р.) та Вищої Волинської гімназії (1805-1819р.) Кременець заслужено вважався “Волинськими Афінами”. Місто на березі Ірви запрошує всіх, щоб показати велику кількість природних та історичних пам’яток.
Кременець – Замок Бони
Над містом височить стрімка і неприступна гора Бона (397м), з мальовничими руїнами замку (XVІII-XVI ст.), збудованого з каменю пісковику. Фортеця була в минулому одною із найнеприступніших на Русі, її навіть не змогли взяти війська хана Батия. Від славного минулого до наших днів дійшли оборонні мури замку, надбрамна вежа та готична арка-заїзд. Із замкової гори відкривається один з найгарніших краєвидів на Тернопільщині із чудовою панорамою міста та довколишніми горами.
Кременець – Центр міста
Центральна історична частина міста надзвичайно багата на цікаві пам’ятки. Серед них найбільш відомими є величні будівлі колегіуму ордену єзуїтів (1731-1743р.), збудованому за проектом видатного Паоло Фонтана в стилі пізнього бароко. Основною спорудою комплексу і найвищою в місті є костел св. Ігнатія Лойоли і Станіслава Костки, а зараз це собор Преображеня Господнього ПЦУ. Костел і келії комплексу Єзуїтської колегії вражають красою й вишуканістю і є видатною пам’яткою архітектури України.
Зачаровують туристів також ренесансний Миколаївський собор УПЦ МП (1636р.) із бароковою дзвіницею (XVІІI ст.) та каплицею (1539р.), які колись належали до францисканського монастиря. Цікавими до огляду є і Богоявленський монастир УПЦ МП (XVІІI ст.) із чернечими корпусами, збудовані в стилі пізнього бароко, синагога (ХІХ ст.) та костел св. Станіслава (1857р.).
На десерт можна оглянути унікальні з’єднані між собою барокові будинки-близнюки (XVIII ст.) та палац Кароліни Дзембовської (XVІІI ст.) у стилі класицизму.
Кременець – Музей Ю. Словацького
На затишній бічній вуличці міста із чудовим виглядом на замкову гору знаходиться єдиний у світі музей класика польської літератури Юліуша Словацького. Саме в цьому відреставрованому і доглянутому двоповерховому будинку (XVIII ст.), збудованому в стилі провінційного класицизму він народився і провів свої дитячі роки. У пам’ять про цього видатного польського поета та драматурга тут в 2004 році було відкрито Кременецький літературно-меморіальний музей Юліуша Словацького. Він присвячений життю і творчості поета, має вісім тематичних залів з гарним інтер’єром та експозицією, і по праву вважається одним з найкращих музеїв на Тернопільщині.
Кременець – Ботанічний сад
Пам`ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, один з найбільших та найстаріших ботанічних садів України, що був закладений у 1754 році як аптечний сад Єзуїтського колегіуму. Зараз він займає площу 200 га, на ньому росте понад 2000 видів, підвидів та сортів рослин і має гарний ландшафт та рельєф з перепадом висот 150 метрів. Унікальність Кременецького ботанічного саду в тому, що він вдало поєднує велику колекцію рослин з цілого світу та самобутню флору Кременецьких гір. Для відвідувачів відкриваються чудові панорами Кременця, Кременецьких гір та навіть Малого Полісся.
Кременець – Санна траса ОДЮСШ “Колос”
У Кременець варто приїхати хоча би для того, щоб побачити єдину в країні дерев’яну санну трасу, адже місто недарма вважають колискою санного спорту України. Першу трасу почали будувати ще у 1930-х роках для розваги людей, а вже у 1970-х збудували професійну споруду, яка була і є олімпійською базою. Зараз це санна траса з довжиною 1157 метрів, перепадом висот 94 метри і 15 поворотів. Тут взимку відбуваються перегони з санного спорту, а влітку на санкороликах. На трасі зараз можуть покататися всі бажаючі, для початківців довжина траси 350 метрів, тому запрошуємо всіх відчайдухів покататися на санках влітку.
Кременець – Екологічно-туристичний маршрут “Стежками Древнього Кременця” від НПП “Кременецькі гори”
Кременець славиться не лише своєю історією та пам’ятками, а й природою, тому запрошуємо пройтися екологічно-туристичним маршрутом, на якому вдало поєднано природні та історичні пам’ятки міста. Довжина стежки 2,6 км і вона включає в себе чотири основні об’єкти. Можна оглянути єврейський цвинтар (XVІ ст.), який добре збережений, і має понад 12 000 поховань. Також цікавими є кременецькі каменоломні “старі катакомби” (XIV-XVII ст.), які знаходяться на схилі гори Сичівки, тут брали камінь для побудови замку, міста та надгробків. Напитися цілющої води можна з джерела-корита, яке знаходиться на 70 метрів вище за центр міста і століттями забезпечує його водою і життям. На маршруті також знаходиться найдавніший козацький цвинтар України (XVІ ст.), який пов’язаний з подіями 1648 року та штурмом місцевого замку. Колись він був навколо церкви св. Параскеви П’ятниці, тому в народі називають п’ятницьким, має 105 могил у вигляді кам’яних хрестів та у формі бандур.