Маланка
Маланка – народні святкування напередодні Старого Нового Року, під час яких люди переодягаються в костюми тварин і фольклорних персонажів і де гармонійно переплелися язичницькі та християнські обряди. В Україні особливо яскраво маланкують на Буковині, Тернопіллі та Франківщині, щоб переконатися в цьому пропонуємо оглянути найколоритніші та найцікавіші Маланки України. Дійства проходить у вигляді параду центральною частиною населених пунктів і долучитися до них можуть усі охочі.
Красноїльськ
У цьому селищі під румунським кордоном відбувається одна із найцікавіших і найколоритніших Маланок України, яка привертає до себе увагу багатьох людей України та світу. У святі беруть участь п’ять великих груп хлопців, які переодягаються в яскраві костюми і ходять від хати до хати вітаючи мешканців селища з Старим-Новим Роком. Серед них виділяються традиційні костюми: дід і баба, цигани з солом’яними ведмедями на ланцюгах, царі і цариці, вершники і коні, лікарі, деякі костюми важать понад 100 кг.
Завершує дійство парад центральною вулицею, де маланкарі демонструють своє мистецтво мешканцям на гостям селища.
Чернівці
По праву є одним із найкрасивіших міст України і Східної Європи, це так званий “український Париж”, в якому переплелося багато народів і культур. Перлиною світового рівня і гордістю міста є архітектурний ансамбль Чернівецького університету, колишній комплекс будівель резиденції православних митрополитів Буковини і Далмації (1864-1882рр.), який занесений в світову спадщину Юнеско. Комплекс будівель є унікальним поєднання м мавританського, візантійського, романського, гуцульського стилів, які зумів гармонійно поєднати разом геніальний архітектор Й.Главка.
Викликають захоплення міська ратуша (1848р.), театр (1905р.), до якого веде “Алея зірок” – майстрів мистецтв Буковини. Перехоплює подих т.з. “п'яна” церква (1939р.), яка не має аналогів на території України. Хто любить море, то його на мандри надихне будинок-корабель (ХІХ ст.).
Але це далеко не все, бо Чернівці для кожного гостя мають своє неповторне обличчя!
Вашківці
Хочете побувати одразу на карнавалах у Венеції і Ріо-де-Жанейро не виїжджаючи за кордон? Тоді Вам потрібно на святкування Маланки у Вашківці, що має назву “Переберія” (переодягання). Це найбільший і найцікавіший український карнавал, що проводиться вже понад 100 років. В карнавалі беруть участь сотні чоловіків – мешканців містечка, які одягнені як в традиційні костюми “дід”, “ведмідь”, “чорт”, “циган”, “цар і цариця”, в історичні, які притаманні лише цьому регіону “солом’яні ведмеді”, “перукарі”, так і сучасні “терористи”, “чесні судді”, “міліціонери”, “політики і зірки шоу-бізнесу”. Дійство відкриває карнавальна хода вулицями містечка, потім відбувається святкова Маланкова вистава. Переберія назавжди запам’ятається Вам своєю яскравістю, гармидером, експресивністю!
Добрий день! Розкажіть будь ласка, як буде проходити нічне маланкування? Я вірно розумію, що поселення не планується і нічне маланкування, до шести ранку, буде проходити на дворі? Дякую.
ВідповідьВітання, п. Дмитро!
Протягом усієї ночі ватаги маланкарів, які можуть нараховувати до кількасот учасників, ходитимуть обійстями, віншуючи й розважаючи господарів. У кількох заздалегідь підготовлених для цього хатах зупиняться на довший час, аби перепочити і як слід підкріпитися, щоби потім не заснути від втоми.
Запрошуємо у тур!